08.02.2010 01:04 PM

Somajul a explodat in ianuarie

Somajul a explodat in ianuarie

Companiile au asteptat inceputul de an pentru a trece la concedieri. Acest lucru a facut ca prima luna a anului sa aduca o crestere a ratei somajului de 0,3 puncte procentuale. Astfel, indicatorul a crescut de la 7,8% cat era in decembrie, la 8,1% in ianuarie, la peste 740.000 de someri, potrivit Agentiei Nationale pentru Ocuparea Fortei de Munca (ANOFM). Anul trecut, in ianurie, rata somajului era de 4,9%. Chiar daca datele ANOFM indica un numar de peste 740.000 de persoane care nu au un loc de munca, exista.. citeste mai mult..
Sursa: Evenimentul zilei

Tags: somajul   ianuarie  
Veste importanta pentru clienții Bancii Transilvania și Bancpost! Ce modificari au loc din ianuarie 2019
14.11.2018 08:43 PM

Veste importanta pentru clienții Bancii Transilvania și Bancpost! Ce modificari au loc din ianuarie 2019

Schimbarea pe care o pregatește Banca Transilvania ii vizeaza pe toți clienții, iar aceasta mare mutare va intra in vigoare, de pe 3 ianuarie 2019. Imagini BOMBA cu fiica

O noua TAXA de la 1 ianuarie 2019. Milioane de oameni vor trebui s-o plateasca
06.11.2018 11:03 PM

O noua TAXA de la 1 ianuarie 2019. Milioane de oameni vor trebui s-o plateasca

Consiliul Local al municipiului Cluj-Napoca a aprobat introducerea unei noi taxe. Este vorba de taxa pe turism care se va introduce in serviciile de turism incepand cu data de 1 ia...

S-a anunțat PRAPADUL! Anunțul facut de OLGUȚA Vasilescu: Se intampla de la 1 IANUARIE
05.11.2018 12:43 PM

S-a anunțat PRAPADUL! Anunțul facut de OLGUȚA Vasilescu: Se intampla de la 1 IANUARIE

Circa 10.000 de bugetari ar urma sa fie disponibilizați la finele acestui an sau la inceputul lui 2019 pentru a se economisi bani la buget. Olguța Vasilescu a confirmat ca in luna...

Lovitura CRUNTA pentru cei care au mașini DIESEL și pe BENZINA: Se intampla de la 1 IANUARIE!
21.10.2018 06:23 PM

Lovitura CRUNTA pentru cei care au mașini DIESEL și pe BENZINA: Se intampla de la 1 IANUARIE!

Vești proaste pentru posesorii de mașini pe motorina și pe benzina. De la 1 ianuarie vor avea o mare surpriza, in urma unei decizii a Guvernului. CUTREMUR cu ACCENTE CIUDATE in

Veste BOMBA pentru toți șoferii din Romania: Se intampla de la 1 ianuarie! S-a aflat totul
27.09.2018 05:43 PM

Veste BOMBA pentru toți șoferii din Romania: Se intampla de la 1 ianuarie! S-a aflat totul

Punctul de amenda rutiera crește substanțial daca salariul minim se majoreaza, de la 1 ianuarie, așa cum a confirmat recent ministrul muncii, la 2.050 de lei. CUTREMUR de 5 gra...

Veste BOMBA despre salariile a milioane de romani: OLGUȚA Vasilescu a dat toate detaliile: Se intampla de la 1 ianuarie
25.09.2018 11:03 PM

Veste BOMBA despre salariile a milioane de romani: OLGUȚA Vasilescu a dat toate detaliile: Se intampla de la 1 ianuarie

Olguța Vasilescu vine cu o veste buna pentru bugetari, care se va aplica de la 1 ianuarie 2019, dupa spusele ministrului Muncii. VINE ZAPADA peste Romania.

Somajul in UE continua sa creasca, peste 26 de milioane de oameni fara loc de munca in ianuarie
26.03.2013 07:01 PM

Somajul in UE continua sa creasca, peste 26 de milioane de oameni fara loc de munca in ianuarie

Potrivit celui mai recent Buletin trimestrial al Comisiei Europene privind ocuparea fortei de munca si situatia sociala, situatia sociala si a ocuparii fortei de munca in UE a rama...

Somajul a trecut de 8%. Unde se va opri?
08.02.2010 07:07 PM

Somajul a trecut de 8%. Unde se va opri?

» Rata somajului a ajuns in ianuarie la 8,1%, maximul ultimilor sase ani, crescand cu 0,3% fata de luna precedenta, insa analistii pun cresterea pe seama efectului sezonier, resimt...